OutdorOrginizer

Outdoor Organizer Hakkında

Outdoor Organizer 2018 yılında Burak Başaran tarafından geliştirilmeye başlanmıştır.

Burak Başaran kimdir?

Uluslararası Tırmanış ve Dağcılık Federasyonu (UIAA) yeterlilik belgesine sahip Zirve Dağcılık kulübünde kaya tırmanışı eğitmenliği yapmaktayım. 1998 yılından beri çeşitli kulüplerde yöneticilik ve eğitmenlik yaptım. “Kaya Tırmanışı Temel bilgi ve Beceriler” kitabının yazarıyım. Tırmanış ve dağcılık haricinde dalışta yapmaktayım. Ayrıcı yeni başlasam da kayağı da yaptığım doğa sporları arasına koyabiliriz. Ayrıntılı bilgi için www.burakbasaran.com u ziyaret ediniz.

Tırmanış haricinde hayatımı kazanmak için Bilgisayar Enformatik Mühendisliği yapmaktayım.

Proje nasıl ortaya çıktı?

1998 yılında tırmanış ve sonrasında dağcılıkla başladığım doğa sporlarına günümüzde dalış, kayak gibi spor dalları ile devam etmekteyim. Çevremde bisiklet, paraşüt, off-road, yürüyüş, yüksek irtifa, kanyon vb birçok sporu yapan kişiler, kulüpler ve firma sahipleri var. Ayrıca senede bir kere Alman arkadaşlarla bir yurtdışı tırmanış turu yapmaya çalışıyoruz. Beraber gittiğimiz kişiler Avrupa da doğa turizmini geliştirmek için projelere danışmanlık yapan kişiler. Tüm doğa sporları geçmişim, Zirve Dağcılık ile UIAA kapsamında yaptığımız çalışmalarla birleşince özellikle Türkiye’ de ki doğa sporlarının ve turizminin sorunlarını daha iyi analiz etme fırsatım oldu.

Tespit ettiğim sorun herkesin kendi kabuğu içinde kalarak çevresinde ki ve dünyada ki gelişmeleri takip etmemesi olduğunu gördüm. Bu sorunu aşmak için tüm doğa sporları ile uğraşan kişi, kulüp, firma, malzeme satıcısı, tedarikçi, kurum, kuruluş herkesi aynı platformda toplanmalıdır. Böylelikle bir doğa sporları arşivi ve birbirini destekleyen piyasa ortamı oluşabilir. Oluşan bu piyasa malzeme fiyatları, eğitimlerin ve etkinliklerin kalitesi dahil herşeyi olumlu yönde geliştirecektir.

Hayallerimiz

Site web ortamında sıkça bulunan tatil ya da aktivite satan sitelerden değildir.

Sitede genel olarak iki hesap bulunmaktadır. Kişisel üyelik ve kurumsal üyelik.

Kişisel hesaplarla kişiler kendi etkinlik geçmişlerinin ve gelişimlerinin kaydını tutabilirler. Arkadaşları ile etkinlik düzenleyebilirler. Ayrıca kulüp ya da firmaların etkinlik programlarını görerek dilerlerse katılabilirler.

Kurumsal hesaplarda sitenin amacı kulüplerin ve firmaları organizasyon kabiliyetini geliştirmektir. Bir etkinlik düzenlemek için gerekli tüm ekibi (muhasebe, ekip lideri, katılımcıları vb.) birbirine bağlar. Ayrıca hiçbir ekip diğerinin bilgilerine müdahale edemez.

Örneğin:

Bunun gibi birçok özelliği üye olmadan tecrübe etmek için lütfen tıklayın.

Bu projenin Türkiye de başarılı olması durumunda diğer dillerde de hizmet vermesi planlanmaktadır. Bu konuda sizlere güvenmekteyiz.

Sitenin gelir modeli hakkında

Şimdilik sitenin tüm masrafları tarafımdan karşılanmaktadır.

Site için etik ve ahlaki değerler içerisinde bir gelir modeli oluşturmayı planlanmaktayız.

Ücretsiz

Ücretli

Malzeme satışı yapan firmaların ürünlerini satabileceği bir sayfa (market) düşünülmektedir. Bu hizmet daha yayına alınmamıştır.

Ücretli ve ücretsiz gelir modelleri arasında ki fark nedir?

Çok uzun süredir dijital ve web işlerinin içinde birisi olarak dijital ortamda toplum bilinci oluşturmak için açık yazacağım.

Bir web sitesinin yayında kalması için kapasitesi yüksek server ve onlarca kişilik ekip çalışmaktadır. Bu oldukça maliyetli bir iştir. Bu maliyeti karşılamak için iki çeşit gelir metodu vardır.

İlki her şey bedavadır. Gelir modeli reklama dayanmaktadır. Örneğin Google, Facebook, Twitter, Whatsup vb. bedavadır fakat “kişiye özel daha iyi reklam vermek” amacı ile tüm kişisel bilgileriniz depolanır ve 3. kişilere satılır. Depolanan kişisel verileriniz arasında ziyaret ettiğiniz web siteleri, mail içerikleriniz, sesiniz, fotoğraflarınıza kadar hangi verileri kullanıyorsanız her şey dahildir. Cep telefonlarınız ortamı dinleyerek konuşmanıza uygun reklamlar göstermektedir. Bunun için yukarıda saydığım sitelerin kullanıcı sözleşmelerine göz atabilirsiniz. Depolanan verilerimizin boyutunu şöyle anlatmak gerekirse Google dünyada ki 4. büyük server üreticisidir ama Google serverlerini satın alamazsınız. Her firma depoladıkları verileri internet trafiğini domine etmek için kullanır. İnternet trafiğinin %70’ ini Google, Facebook ve Amazon oluşturmaktadır. Her ne kadar birçok firma kişisel bilgilerin şifreli depolandığını ya da 3. kişilere satılmadığını söylese de eğer bedava ise kişisel bilgileri kesinlikle satmaktadırlar.

İkici gelir modeli web sitesinin işleyişi için gerekli server, depolama alanı, güvenlik, yazılım ve tasarım ekibi, muhasebe ve diğer işlerin masrafları için üyelik ücreti alınmasıdır.

Yayına yeni başladığımız bugünlerde yapacak çok işimiz var. Şimdiden tüm doğa severlere hayırlı olsun. Sizden ricam siteye üye olarak her sayfanın altında olan “Yorum ve Öneriler” kısmından bize geri bildirim yapmanız. Yapacağınız önerilerle sistemi geliştireceğiz.


Proje Hakkında

Outdoor Organizer | 2018
TM